MENU

 • FERIE ZIMOWE 2015 - BEZPIECZNE FERIE!!!

 • Nasi kolędnicy w TYGODNIKU PODLASKIM "KONTAKTY"!!!

  W TYGODNIKU PODLASKIM "KONTAKTY" z dnia 4 stycznia 2015 roku ukazało się zdjęcie kolędników z naszej szkoły. Zdjęcie przedstawia kolędników z KOŁA TEATRALNEGO "CHOCHLIKI" działającego przy Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu. Wykonano je 27 stycznia 2014 roku w miejscowości Sławiec.

  Kolędują dzieci ze Sławca (gm. Nowogród)

  Fot. JS@JS

  Kolędowanie

  Za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowują kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami. Popularną formą było kolędowanie z kozą, turoniem, gwiazdą i wyprawianie różnego rodzaju figli. Przed laty w Łomżyńskiem popularne były Herody, czyli grupy kolędnicze, odgrywające biblijną opowieść o przyjściu na świat Jezusa, w którą wplatano zabawne wątki ludowe. Występowali w niej pasterze, trzej królowie, dziad, baba, Żyd, śmierć, diabeł, Cygan, żołnierz, policjant, kominiarze, muzykanci.

  Do dziś żywa tradycja kolędowania przetrwała w nielicznych miejscach w Polsce. Podtrzymują ją szkoły, domy kultury, zespoły regionalne.

  TEKST: TYGODNIK PODLASKI "KONTAKTY"

  z dnia 4 stycznia 2015 roku

   

 • 200 000 odwiedzin naszej strony!!! :) :) :)

  Dziękujemy wszystkim!!!

  Miło nam poinformować, że w środę 31 grudnia 2014 roku o godzinie 9.57 stronę naszej szkoły odwiedził 200 000 użytkownik!!!.  Z tej okazji chciałbym podziękować wszystkim odwiedzającym i śledzącym naszą stronę.

  Od 29 marca 2014 roku można Nas znaleźć również na facebook'u pod adresem  www.facebook.com/spslawiec

  Zapraszamy do odwiedzin!!!

  Administrator strony – Jacek Sokołowski

   

 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE!!!

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia,

  przepełnionych nadzieją i magią Wigilijnej Nocy,

  kierujemy do Państwa płynące z serca życzenia.

  Kochani, niech wraz z nadchodzącymi Świętami,

  zawita w Waszych sercach miłość,

  pokój, pomyślność i nadzieja.

  A Nowy Rok będzie pełen cudownych chwil.

  Niech całą ziemię rozśpiewa kolęda,

  każdy dom i każdego z nas.

  Niechaj piękne, Bożonarodzeniowe Święta,

  Niosą Wszystkim betlejemski blask.

  Dyrektor oraz nauczyciele

  Szkoły Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu

   

 • Gala Finałowa V edycji POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”

  „Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy” – mawiała Hanka Bielicka, jedna z najwybitniejszych aktorek powojennej, polskiej estrady, której źródłem życiowego optymizmu było przede wszystkim udane i szczęśliwe dzieciństwo. To azyl, mawiała, do którego zawsze można się odwołać, kiedy jest człowiekowi ciężko – takimi słowami, w dniu 03.12.2014r., powitała wszystkich przybyłych na Galę Finałową V EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży Pani Grażyna Ważna-Zwierzyńska.

  Mecenat nad konkursem sprawowali, fundując laureatom cenne nagrody książkowe: Wojewoda Podlaski, Starosta Łomżyński, Prezydent Miasta Łomża, Burmistrz Nowogrodu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Bank Zachodni WBK, Bank Spółdzielczy w Łomży Oddział Nowogród, PZU S.A. w Łomży, Drukarnia Kamil Borkowski, Pani Wanda Wałkuska oraz JC Podróże.

  Formuła konkursu polegała na stworzeniu pracy plastycznej zainspirowanej postacią sławnej łomżynianki. Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I – III i klasy IV – VI.

  Zgodnie z dostarczonymi protokołami zbiorczymi w eliminacjach konkursu na szczeblu placówek oświatowych wzięło udział 416 uczniów z 10 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, 10 szkół podstawowych oraz 1 ośrodka kultury. Na etap powiatowy wpłynęło 108 prac plastycznych we wszystkich kategoriach, komisja nagrodziła 73 prace.

  Na uroczystość przybyli młodzi artyści z całego Powiatu Łomżyńskiego wraz z nauczycielami i opiekunami.

  Nagrody i dyplomy nagrodzonym uczniom oraz podziękowania ich opiekunom wręczali: Wojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski, Burmistrz Nowogrodu Pan Józef Piątek, Pan Zygmunt Zdanowicz Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Pani Marta Sulkowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu oraz Pani Grażyna Ważna-Zwierzyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży.

  Na zakończenie uroczystości głos zabrał Wojewoda Podlaski Pan Wojciech Dzierzgowski. Złożył gratulacje wszystkim „młodym artystom” nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie. Nauczycielom i instruktorom gratulował tak zdolnych wychowanków, a pomysłodawcom konkursu wspaniałej uroczystości.  Równie ciepłych i pełnych zachwytu słów użył w swoim wystąpieniu Burmistrz Nowogrodu Pan Józef Piątek.

  Po części oficjalnej uroczystości, przy słodkim poczęstunku, wszyscy z zachwytem oglądali wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych podziwiając talent i inwencję twórczą ich autorów.

  Oprawę wokalno-muzyczną gali przygotowała Pani Magdalena Sinoff z MDK DŚT w Łomży. DZIĘKUJEMY!!!

  Z wielką przyjemnością gościliśmy uczniów przedszkoli i szkół podstawowych Powiatu Łomżyńskiego w murach naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatom i wyróżnionym gratulujemy szczególnie gorąco. Cieszymy się bardzo, że z takim zaangażowaniem wzięli udział w konkursie i życzymy im dalszych sukcesów! Nauczycielom i instruktorom życzymy sukcesów na polu edukacji artystycznej. Serdecznie dziękujemy sponsorom.

  Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w 2015 roku.

  Organizatorzy konkursu: Jadwiga Sosnowska, Jacek Sokołowski – nauczyciele SP nr 2 w Łomży.

  JS@JS

  Fot.: J.Babiel

  TU PISALI O NASZYM KONKURSIE:

                

   

   

 • ZAPROSZENIE - V Powiatowy Konkurs Plastyczny „HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”

  ZAPROSZENIE

  Dyrektor oraz organizatorzy mają przyjemność zaprosić

  NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH UCZNIÓW

  na uroczyste podsumowanie

  V Powiatowego Konkursu Plastycznego

  „HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”

  Uroczystość odbędzie się 3 grudnia 2014 roku o godzinie 1200 w Szkole Podstawowej nr 2

  im. Władysława Broniewskiego w Łomży

  Zapraszamy

  MECENAT

   

   

 • WYNIKI!!! V POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI"

  KLIKNIJ NA LOGO!!!

   

 • Narodowe Święto Niepodległości

 • CZAS ZACZĄĆ!!!

  KLIKNIJ NA LOGO KONKURSU!!! REGULAMIN!!!

  Z A P R A S Z A J Ą

  SZKOŁA PODSTAWOWA im. Hanki Bielickiej w Sławcu

  oraz

  SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży

  JS@JS

   

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014

 • ROK SZKOLNY 2014/2015

  01.09.2014

   1 WRZEŚNIA W SŁAWCU NIE ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK!!!

   

 • PO PONAD 100 LATACH.

  Jedyna szkoła im. Hanki Bielickiej może zniknąć z mapy Polski

  PRZECZYTAJ!!!

  JS@JS

   

 • NASZA PATRONKA NA "WITACZACH"!!!

  Hanka Bielicka przywita wjeżdżających do miasta.

  Miasto stawia na promocję. Na wjazdach do Łomży odnowiono pięć witaczy, które zdobi wizerunek znanej łomżyńskiej aktorki i artystki kabaretowej - Hanki Bielickiej. Niemal pięciometrowe pylony stoją na wjazdach do miasta przy ulicach:  Szosa Zambrowska, Wojska Polskiego, Zjazd, Nowogrodzka i Aleja Legionów.

  Zamieszczone prace są autorstwa Roberta Sokołowskiego - malarza i ilustratora, który prowadzi Galerię Aporia.

  Nowe poszycie zewnętrzne zostało zamontowane na dawnej stalowej konstrukcji przykrytej blachą ocynkowaną. Projekt jest na etapie odbiorów.

  Tekst i fot. MyLomza.pl

  Przypomnimy, że w roku 2015 przypada 100 rocznica urodzin Hanki Bielickiej. Rocznica ta stanowi doskonałą okazję do oddania hołdu Pani Hani, Honorowemu Obywatelowi Miasta Łomży. Nasza szkoła wystąpiła w lutym 2014 roku z wnioskiem do Pana Prezydenta Miasta Łomża oraz do Państwa Radnych Rady Miejskiej Łomży w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Hanki Bielickiej.

  JS@JS

   

   

 • Rocznica mordu w Sławcu

  Lata 1939-1945 to okres, który krwawymi zdaniami zapisał się w historii naszego kraju, w tym również najbliższego nam regionu i znanych od dzieciństwa okolic. Ciąg zbrodni dokonanych przez okupantów i terror szerzony przez Niemców oraz Sowietów nie tylko wpływał na psychikę i miał na celu zastraszenie społeczeństwa, ale dziesiątkował też szeregi tych, którzy zdecydowali się kontynuować walkę o odzyskanie wolności i odbudowę niezależnego państwa polskiego. Za te marzenia płacili życiem swoim i swoich bliskich, pozbawiani go w brutalny i okrutny sposób tak jak kilkaset osób zamordowanych 71. lat temu w Sławcu – przypomina historyk profesor Krzysztof Sychowicz.

  Okupant sowiecki mordował i wyniszczał mieszkańców naszego regionu z dala od ich rodzinnych domów, z tego też powodu bardziej są nam znane masowe mordy dokonywane przez okupanta niemieckiego. Dzięki działalności lokalnych środowisk na trwałe znalazły w naszej pamięci miejsce ofiary z Lasu Jeziorkowskiego, okolic Pniewa, Gołaszy Puszcza gm. Wysokie Mazowieckie, z lasu Kosówka koło Grajewa, z Wnor Wand gm. Kobylin Borzymy, Wrocenia gm. Goniądz, czy Giełczyna. Jedną z najbardziej znanych, obok Jeziorka, zbrodni było wymordowanie mieszkańców wsi Krasowo Częstki gm. Nowe Piekuty. Większość z nich wiąże się z lipcem 1943 r., który okazał się czarnym miesiącem dla jej mieszkańców. Do grona tego dołączyły ofiary zbrodni hitlerowskiej dokonanej 23 lipca 1943 r. w okolicy wsi Sławiec.

  W dniu tym z łomżyńskiego więzienia wywieziono ciężarówkami aresztowane wcześniej w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem osoby, w większości związane z konspiracyjną działalnością w szeregach Armii Krajowej. Po dotarciu na miejsce poprowadzono je w pobliże starych, płytkich okopów i nad ich brzegiem strzałem w tył głowy zabijano. Po egzekucji ciała ofiar zasypano ziemią, a dla zatarcia śladów miejsce pochówku zostało przez Niemców polane sodą kaustyczną.

  Informacja o tym wydarzeniu szybko rozeszła się wśród rodzin pomordowanych m.in. dzięki Feliksowi Jankowskiemu ze Sławca, który obserwował z daleka całą egzekucję. Ponadto następnego dnia żandarmi z Miastkowa polecili sołtysowi, aby dziesięciu wyznaczonych przez niego ludzi zakopało należycie ciała zamordowanych, zrównując okop z otaczającym terenem. W lesie koło Sławca podobne egzekucje miały miejsce również w innych dniach.

  Według zachowanych relacji, w związku z napływającymi do Zambrowa informacjami o dokonanej egzekucji na jej miejsce przybyli niektórzy członkowie rodzin zamordowanych. Była wśród nich żona sierż. Zygmunta Kuleszy i organisty Czesława Roszkowskiego oraz Jan Czartoszewski. Wiadomość o dokonanej w okolicach Sławca zbrodni została odnotowana także w dokumentach Delegatury Rządu, m.in. „Przeglądzie ważniejszych wydarzeń w kraju z sierpnia 1943 r.” O mordowaniu więźniów z łomżyńskiego więzienia wspominały też depesze przygotowane działających na zachodzie rozgłośni radiowych. Podkreślano w nich fakt mordowania polskiej inteligencji oraz podawano znacznie wyższą niż w rzeczywistości liczbę ofiar.
  Minęło wiele lat nim w znacznej odległości od tego miejsca stanął krzyż i kamień z napisem mówiącym o tej zbrodni. Według Janusza Kuleszy około 1948 r. dokonano ekshumacji, a szczątki ofiar przewieziono do Zambrowa i pochowano na cmentarzu. Rodziny pomordowanych ufundowały także pomnik, na którym umieszczono nazwiska członków Armii Krajowej rozstrzelanych w okolicach Sławca. Paradoksem historii pozostaje fakt, że wiele lat po zakończeniu wojny ofiary te nazywano „zakładnikami”, odmawiając im uznania ich poświęcenia i przynależności do struktur AK. Odpowiednia tablica i świadczący o tym napis pojawiły się dopiero w 1993 r. 

  Dla dzisiejszego pokolenia Sławiec, tak jak i Jeziorko pozostają symbolami bohaterstwa i bezprzykładnej ofiary złożonej dla dobra najwyższego – Ojczyzny. Dziś kiedy pojęcie patriotyzmu i poświęcenia ulega marginalizacji i w niektórych środowiskach traci na znaczeniu, warto przypominać takie przykłady. Chociaż dziś nikt nie wymaga od nas umierania za Ojczyznę, to zarówno jej jak i przeszłym pokoleniom winni jesteśmy szacunek. 

  Prof. Krzysztof Sychowicz


  Napis na mogile w Sławcu głosi, że to

  "MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ 300 OSÓB ZAMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWSKICH OPRAWCÓW"


  W środę 23 lipca 2014 r. minęło 71 lat od mordu pod wsią Sławiec.

  JS@JS

   

 • Byli u nas wakacyjni goście…

  Pomimo wakacji nasza szkoła, od czwartku 17 lipca do niedzielnego poranka 20 lipca, przyjmowała gości.

  JS@JS

   

 • „CHOCHLIKI” W PASZCZY DINOZAURÓW!!!

  Wakacyjna wyprawa Koła Teatralnego „CHOCHLIKI”!!! W nagrodę za cały rok ciężkiej pracy 2 lipca 2014 roku wybraliśmy się do Jurajskiego Parku Dinozaurów!!! Ale była zabawa!!!

  GALERIA ZDJĘĆ!!! KLIKNIJ NA LOGO!!!

   

 • TU O NAS PISALI!!!

  PODLASKIE WIEŚCI OŚWIATOWE - CZERWIEC 2014 - STRONA 18

   

 • ŻEGNAJ SZKOŁO, WITAJCIE WAKACJE!!!

  Uroczystość pożegnania absolwentów i zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

  GALERIA ZDJĘĆ!!! KLIK!!!

   

   

 • MOJE HOBBY – czyli nietypowa lekcja wychowawcza i historii.

  Taka nietypowa lekcja odbyła się w naszej szkole 18 czerwca 2014 roku. Została ona przeprowadzona przez panów Kamila Skrodzkiego i Mariusza Komorowskiego, członków Klubu Strzeleckiego SAGITTARIUS,  byłych uczniów SP w Sławcu.

  Panowie zaprezentowali broń historyczną oraz elementy wyposażenia i umundurowania. Pan Kamil wystąpił w mundurze 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Nasi goście bardzo ciekawie opowiadali o przywiezionych eksponatach oraz o swoim hobby. Takie lekcje nie zdarzają się codziennie, na twarzach uczniów widać było ogromne zaciekawienie. A kiedy można już było dotknąć broni, rozebrać i złożyć karabin, ubrać się w kamizelkę kuloodporną, założyć hełm lub maskę przeciwgazową dopiero zaczęła się frajda. Chętnych nie brakowało. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem panów prowadzących zajęcia.

  JS@JS

  GALERIA ZDJĘĆ!!!

  TU O NAS PISALI!!! KLIKNIJ I ZOBACZ!!!

           

   

   

 • BAL SZÓSTOKLASISTY - 14.06.2014

  GALERIA ZDJĘĆ!!!

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • SZKOŁA PODSTAWOWA im. Hanki Bielickiej w SŁAWCU
  ul. Długa 22
  18-414 Nowogród
 • 86 217 55 48

Galeria zdjęć