MENU

 • WYNIKI!!! V POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI"

  KLIKNIJ NA LOGO!!!

   

 • Narodowe Święto Niepodległości

 • CZAS ZACZĄĆ!!!

  KLIKNIJ NA LOGO KONKURSU!!! REGULAMIN!!!

  Z A P R A S Z A J Ą

  SZKOŁA PODSTAWOWA im. Hanki Bielickiej w Sławcu

  oraz

  SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży

  JS@JS

   

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014

 • ROK SZKOLNY 2014/2015

  01.09.2014

   1 WRZEŚNIA W SŁAWCU NIE ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK!!!

   

 • PO PONAD 100 LATACH.

  Jedyna szkoła im. Hanki Bielickiej może zniknąć z mapy Polski

  PRZECZYTAJ!!!

  JS@JS

   

 • NASZA PATRONKA NA "WITACZACH"!!!

  Hanka Bielicka przywita wjeżdżających do miasta.

  Miasto stawia na promocję. Na wjazdach do Łomży odnowiono pięć witaczy, które zdobi wizerunek znanej łomżyńskiej aktorki i artystki kabaretowej - Hanki Bielickiej. Niemal pięciometrowe pylony stoją na wjazdach do miasta przy ulicach:  Szosa Zambrowska, Wojska Polskiego, Zjazd, Nowogrodzka i Aleja Legionów.

  Zamieszczone prace są autorstwa Roberta Sokołowskiego - malarza i ilustratora, który prowadzi Galerię Aporia.

  Nowe poszycie zewnętrzne zostało zamontowane na dawnej stalowej konstrukcji przykrytej blachą ocynkowaną. Projekt jest na etapie odbiorów.

  Tekst i fot. MyLomza.pl

  Przypomnimy, że w roku 2015 przypada 100 rocznica urodzin Hanki Bielickiej. Rocznica ta stanowi doskonałą okazję do oddania hołdu Pani Hani, Honorowemu Obywatelowi Miasta Łomży. Nasza szkoła wystąpiła w lutym 2014 roku z wnioskiem do Pana Prezydenta Miasta Łomża oraz do Państwa Radnych Rady Miejskiej Łomży w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Hanki Bielickiej.

  JS@JS

   

   

 • Rocznica mordu w Sławcu

  Lata 1939-1945 to okres, który krwawymi zdaniami zapisał się w historii naszego kraju, w tym również najbliższego nam regionu i znanych od dzieciństwa okolic. Ciąg zbrodni dokonanych przez okupantów i terror szerzony przez Niemców oraz Sowietów nie tylko wpływał na psychikę i miał na celu zastraszenie społeczeństwa, ale dziesiątkował też szeregi tych, którzy zdecydowali się kontynuować walkę o odzyskanie wolności i odbudowę niezależnego państwa polskiego. Za te marzenia płacili życiem swoim i swoich bliskich, pozbawiani go w brutalny i okrutny sposób tak jak kilkaset osób zamordowanych 71. lat temu w Sławcu – przypomina historyk profesor Krzysztof Sychowicz.

  Okupant sowiecki mordował i wyniszczał mieszkańców naszego regionu z dala od ich rodzinnych domów, z tego też powodu bardziej są nam znane masowe mordy dokonywane przez okupanta niemieckiego. Dzięki działalności lokalnych środowisk na trwałe znalazły w naszej pamięci miejsce ofiary z Lasu Jeziorkowskiego, okolic Pniewa, Gołaszy Puszcza gm. Wysokie Mazowieckie, z lasu Kosówka koło Grajewa, z Wnor Wand gm. Kobylin Borzymy, Wrocenia gm. Goniądz, czy Giełczyna. Jedną z najbardziej znanych, obok Jeziorka, zbrodni było wymordowanie mieszkańców wsi Krasowo Częstki gm. Nowe Piekuty. Większość z nich wiąże się z lipcem 1943 r., który okazał się czarnym miesiącem dla jej mieszkańców. Do grona tego dołączyły ofiary zbrodni hitlerowskiej dokonanej 23 lipca 1943 r. w okolicy wsi Sławiec.

  W dniu tym z łomżyńskiego więzienia wywieziono ciężarówkami aresztowane wcześniej w Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem osoby, w większości związane z konspiracyjną działalnością w szeregach Armii Krajowej. Po dotarciu na miejsce poprowadzono je w pobliże starych, płytkich okopów i nad ich brzegiem strzałem w tył głowy zabijano. Po egzekucji ciała ofiar zasypano ziemią, a dla zatarcia śladów miejsce pochówku zostało przez Niemców polane sodą kaustyczną.

  Informacja o tym wydarzeniu szybko rozeszła się wśród rodzin pomordowanych m.in. dzięki Feliksowi Jankowskiemu ze Sławca, który obserwował z daleka całą egzekucję. Ponadto następnego dnia żandarmi z Miastkowa polecili sołtysowi, aby dziesięciu wyznaczonych przez niego ludzi zakopało należycie ciała zamordowanych, zrównując okop z otaczającym terenem. W lesie koło Sławca podobne egzekucje miały miejsce również w innych dniach.

  Według zachowanych relacji, w związku z napływającymi do Zambrowa informacjami o dokonanej egzekucji na jej miejsce przybyli niektórzy członkowie rodzin zamordowanych. Była wśród nich żona sierż. Zygmunta Kuleszy i organisty Czesława Roszkowskiego oraz Jan Czartoszewski. Wiadomość o dokonanej w okolicach Sławca zbrodni została odnotowana także w dokumentach Delegatury Rządu, m.in. „Przeglądzie ważniejszych wydarzeń w kraju z sierpnia 1943 r.” O mordowaniu więźniów z łomżyńskiego więzienia wspominały też depesze przygotowane działających na zachodzie rozgłośni radiowych. Podkreślano w nich fakt mordowania polskiej inteligencji oraz podawano znacznie wyższą niż w rzeczywistości liczbę ofiar.
  Minęło wiele lat nim w znacznej odległości od tego miejsca stanął krzyż i kamień z napisem mówiącym o tej zbrodni. Według Janusza Kuleszy około 1948 r. dokonano ekshumacji, a szczątki ofiar przewieziono do Zambrowa i pochowano na cmentarzu. Rodziny pomordowanych ufundowały także pomnik, na którym umieszczono nazwiska członków Armii Krajowej rozstrzelanych w okolicach Sławca. Paradoksem historii pozostaje fakt, że wiele lat po zakończeniu wojny ofiary te nazywano „zakładnikami”, odmawiając im uznania ich poświęcenia i przynależności do struktur AK. Odpowiednia tablica i świadczący o tym napis pojawiły się dopiero w 1993 r. 

  Dla dzisiejszego pokolenia Sławiec, tak jak i Jeziorko pozostają symbolami bohaterstwa i bezprzykładnej ofiary złożonej dla dobra najwyższego – Ojczyzny. Dziś kiedy pojęcie patriotyzmu i poświęcenia ulega marginalizacji i w niektórych środowiskach traci na znaczeniu, warto przypominać takie przykłady. Chociaż dziś nikt nie wymaga od nas umierania za Ojczyznę, to zarówno jej jak i przeszłym pokoleniom winni jesteśmy szacunek. 

  Prof. Krzysztof Sychowicz


  Napis na mogile w Sławcu głosi, że to

  "MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ 300 OSÓB ZAMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWSKICH OPRAWCÓW"


  W środę 23 lipca 2014 r. minęło 71 lat od mordu pod wsią Sławiec.

  JS@JS

   

 • Byli u nas wakacyjni goście…

  Pomimo wakacji nasza szkoła, od czwartku 17 lipca do niedzielnego poranka 20 lipca, przyjmowała gości.

  JS@JS

   

 • „CHOCHLIKI” W PASZCZY DINOZAURÓW!!!

  Wakacyjna wyprawa Koła Teatralnego „CHOCHLIKI”!!! W nagrodę za cały rok ciężkiej pracy 2 lipca 2014 roku wybraliśmy się do Jurajskiego Parku Dinozaurów!!! Ale była zabawa!!!

  GALERIA ZDJĘĆ!!! KLIKNIJ NA LOGO!!!

   

 • TU O NAS PISALI!!!

  PODLASKIE WIEŚCI OŚWIATOWE - CZERWIEC 2014 - STRONA 18

   

 • ŻEGNAJ SZKOŁO, WITAJCIE WAKACJE!!!

  Uroczystość pożegnania absolwentów i zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

  GALERIA ZDJĘĆ!!! KLIK!!!

   

   

 • MOJE HOBBY – czyli nietypowa lekcja wychowawcza i historii.

  Taka nietypowa lekcja odbyła się w naszej szkole 18 czerwca 2014 roku. Została ona przeprowadzona przez panów Kamila Skrodzkiego i Mariusza Komorowskiego, członków Klubu Strzeleckiego SAGITTARIUS,  byłych uczniów SP w Sławcu.

  Panowie zaprezentowali broń historyczną oraz elementy wyposażenia i umundurowania. Pan Kamil wystąpił w mundurze 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Nasi goście bardzo ciekawie opowiadali o przywiezionych eksponatach oraz o swoim hobby. Takie lekcje nie zdarzają się codziennie, na twarzach uczniów widać było ogromne zaciekawienie. A kiedy można już było dotknąć broni, rozebrać i złożyć karabin, ubrać się w kamizelkę kuloodporną, założyć hełm lub maskę przeciwgazową dopiero zaczęła się frajda. Chętnych nie brakowało. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem panów prowadzących zajęcia.

  JS@JS

  GALERIA ZDJĘĆ!!!

  TU O NAS PISALI!!! KLIKNIJ I ZOBACZ!!!

           

   

   

 • BAL SZÓSTOKLASISTY - 14.06.2014

  GALERIA ZDJĘĆ!!!

   

 • TAKI DZIEŃ DZIECKA TO MARZENIE...

  2 czerwca 2014 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły /przedszkolacy i kl.II/, mimo niesprzyjającej pogody, wybrali się na wycieczkę do Łomży. W programie wycieczki znalazło się Muzeum Północno – Mazowieckie, gdzie z wielkim zachwytem obejrzeliśmy pięknie przygotowane wystawy: „Husarze i ułani”, „Światło z wdziękiem”, „Historia Łomży”. Będąc w tej części miasta nie mogliśmy zapomnieć o naszej patronce. Toteż po wyjściu z muzeum nasze kroki skierowaliśmy do Ławeczki Hanki Bielickiej, by zrobić tam pamiątkowe zdjęcie. 

  Kolejny etap wyprawy to wizyta w Teatrze Lalki i Aktora, gdzie czekał na nas zabawny spektakl „Karius i Baktus”. Po wspaniałej zabawie w teatrze nadszedł czas na odwiedziny w jednostce wojskowej. Ten punkt programu okazał się również bardzo atrakcyjny. Każdy z uczestników wycieczki, z wypiekami na twarzy, podziwiał sprzęt wojskowy zgromadzony w koszarach i na terenie jednostki. Nie zabrakło chętnych do penetrowania wnętrza wozów bojowych, czołgów, czy też transporterów, a także amatorów broni palnej. Kto wie? Może niektórzy ze zwiedzających to przyszli żołnierze?

  Po tak ekscytującym dniu wszyscy bezpiecznie powrócili do domu.

  Będzie co opowiadać i miło wspominać.

  J. Sosnowska

  J. Sokołowski

  KLIKNIJ NA LOGO!!! ZOBACZ FOTTKI!!!

  TU O NAS PISALI!!! KLIKNIJ I ZOBACZ!!!

           

                

   

 • NIECH NAM ŻYJĄ WSZYSTKIE MAMY, DZIŚ ŻYCZENIA IM SKŁADAMY...

  Pod takim hasłem, w piątek 30 maja 2014r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Przybyłe na nią mamy, z zaciekawieniem i wielką uwagą obejrzały pełną humoru część artystyczną przygotowaną przez swoje pociechy.

  Kiedy na koniec zabrzmiały życzenia: „Kochane Mamy, niech każdy dzień Waszego życia, wypełniony będzie ciepłem i miłością płynącą z naszych serc...” w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.

  To miłe i pełne ciepła spotkanie na długo zostanie w pamięci całej społeczności.

  KLIKNUJ, ZOBACZ FOTKI Z UROCZYSTOŚCI!!!

 • „PSTRYK” WYPSTRYKAŁ KOLEJNY SUKCES!!!

  Prace fotograficzne członków Koła Fotograficznego „PSTRYK” działającego w naszej szkole  znalazły uznanie w oczach komisji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „MIEJSCA PAMIĘCI, WALKI I MĘCZEŃSTWA NARODU POLSKIEGO – BOHATEROWIE NASZEJ ZIEMI”.

  Celem Konkursu było propagowanie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, sztuki fotografowania, jako jednej z form artystycznego wyrazu, a jednocześnie jednego z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej; znajdowanie i podkreślanie charakteru miejsc pamięci, walki i męczeństwa narodu polskiego; upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej; kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych oraz kultywowanie wartości i ideałów; wzbogacenie wiedzy historycznej oraz rozwijanie pasji badawczej młodego pokolenia.

  Komisja oceniała prace według następujących kryteriów: zgodność z tematem i regulaminem, kompozycja kadru, gra świateł i cieni, dobór ustawień, wykorzystanie głębi ostrości, ogólny wyraz artystyczny.

  Wyniki KF „PSTRYK”:

  KATEGORIA III /klasy I – III – gimnazjum/

  Laureaci konkursu:

  I miejsce - Jakub Chludziński

  II miejsce - Wiktoria Choromańska

   

  KATEGORIA II /klasy IV – VI – szkoła podstawowa/

  Laureaci konkursu:

  II miejsce -  Kinga Jankowska

  II miejsce - Kacper Kulikowski

  Wyróżnienia: Mateusz Sierzputowski, Tomasz Matlak

   

  KATEGORIA I /klasy I – III – szkoła podstawowa/

  Wyróżnienia: Magdalena Sierzputowska

  Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 12 maja 2014r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży podczas uroczystości przekazania szkole nowego sztandaru i IV rocznicy posadzenia Dębów Pamięci. 

  GRATULACJE, GRATULACJE, GRATULACJE!!!

  Opiekun KF „PSTRYK”

  Jacek Sokołowski

  KLIKNIJ NA LOGO I ZOBACZ FOTKI!!!

   

 • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej gratuluje „CHOCHLIKOM”!!!

  Gratulacje dla naszych „CHOCHLIKÓW” od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Kani!!!

  ZOBACZ - KLIK NA LOGO!!!

 • RECYTATORZY NIE ZAWIEDLI!!!

  W piątek, 25 kwietnia 2014 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy odbył się powiatowy etap Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki...”. Nasi uczniowie nie zawiedli. Ania Modzelewska /kl. VI/ i Daria Choromańska /kl. II/ zajęły III miejsca w swoich kategoriach. Bardzo ładnie swój wiersz recytowała  też Ola Iwaniuk.

  Dzień wcześniej, również na etapie powiatowym, startowali nasi najmłodsi recytatorzy w Konkursie Recytatorskim „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”. Przedszkolacy: Karolinka Nowakowska i Norbert Basior dzielnie reprezentowali naszą szkołę i bardzo ładnie zaprezentowali się w grupie 58 recytatorów.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

  FOTKI - KLIK NA LOGO!!!

   

 • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "POZNAJ ŁOMŻĘ I JEJ OKOLICE"

  REGULAMIN!!!

  KLIKNIJ NA LOGO!!!

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • SZKOŁA PODSTAWOWA im. Hanki Bielickiej w SŁAWCU
  ul. Długa 22
  18-414 Nowogród
 • 86 217 55 48

Galeria zdjęć